Manufacturer of a wide range of products which include stainless steel door kit set for wooden door complete door hardware kit and premium wooden door kit ready to install door frame & shutter custom sizes available.
₹ 165 / Kit Get Latest Price
| Kit Type | Door Closer Kit |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | SS Finish |
| Suitable Door Material | Metal Door, Aluminium Door, Wooden Door, Flush Door |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Corrosion Resistance | No |
| Application | Office Door, Kitchen Door, Bathroom Door, Room Door, Main Door |
Minimum order quantity: 100 Kit
₹ 350 / Set Get Latest Price
| Kit Type | Sliding Door Kit |
| Finish | SS Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Main Door |
| Suitable Door Material | Flush Door, Wooden Door, PVC Door, Aluminium Door, Metal Door |
| Lock Type | Without Lock |
| Door Thickness | 30 mm |
| Aldrop Length Inch | 10Inch |
| Rod Thickness | 16mm |
| Mounting Type | Door Mount |
| Application | Room Door, Bathroom Door, Office Door, Main Door, Kitchen Door |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Set
Our Door Kit is a complete ready-to-install solution designed for residential and commercial interiors. Each kit includes a precision-crafted door shutter, frame, hardware fittings, and accessories to ensure hassle-free installation and perfect alignment.
Manufactured using premium-grade wood / engineered material, these door kits offer excellent strength, smooth finishing, moisture resistance, and long service life. Available in multiple designs, finishes, and sizes as per customer requirement.
Ideal for:
Homes, Apartments, Villas, Offices, Hotels, Shops & Commercial Buildings.
Mr. Sirja (Marketing Manager)
Jay Enterprise
Ashopalav Park, Banshidhar, Plot No-20 To 23/3, B/H Parijat Residency, Sadhu Vasvani Road
Rajkot - 360005, Gujarat, India